Warto pokazać dzieciom, że w muzeum może być czadowo! A i my sami możemy się zdziwić, jakie są współczesne muzea.

Z dzieckiem do muzeum?  Już na samą myśl wielu rodziców zadrży z niepokoju. Te szklane gabloty wypełnione cennymi pamiątkami! Te umęczone dzieci idące rządkiem za przewodnikiem!

A jednak muzeum może być naprawdę wspaniałą przygodą dla dzieci. Szczególnie jeśli jest przystosowane do obsługi małych gości. W naszym muzeum mamy nie tylko kącik dla dzieci, w którym mogą one odpocząć od trudów zwiedzania przy zabawie i rysowankach związanych ze specyfiką naszych zbiorów. Postawiliśmy przede wszystkim na to, by zwiedzanie uwzględniło potrzeby dzieci. Część muzealiów jest dostępna dla zwiedzających, dzięki czemu można wziąć do ręki i wypróbować, jak działało stare żelazko, magiel czy pralka. Widzimy, jak te stare sprzęty fascynują najmłodszych i jak  dzięki nim dzieci poznają niepowtarzalny klimat domów swoich prababć i pradziadków.

Dodatkową formą przekazania im historii gospodarstwa domowego są warsztaty związane z pieczenia ciast (pierników i podpłomyków), wykonywania ozdób związanych z tradycyjnymi polskimi świętami (Wielkanocą lub Bożym Narodzeniem), a także warsztaty rzemieślnicze umożliwiające zapoznanie się z tradycyjnymi metodami rękodzielnictwa.

Wspaniale jest obserwować, jak w rękach dzieci ożywa historia i jak znikają bariery pomiędzy pokoleniami!

Jarosław Żurawski

Muzeum Sprzętów Gospodarstwa Domowego

Zapisz